18 Dec

Piloto savybės. Kodėl pilotams svarbus asmenybės testas?

Ar žinojote, kad daugelyje aviacinių mokymų centrų asmeninių savybių testas yra viena iš atrankos dalių? Koks šio testo tikslas?

Jei svarstote apie piloto karjerą, atlikite asmenybės testą ir sužinokite, kokios jūsų savybės ir gebėjimai bus vertinami ne tik pačioje pradžioje, stojant į aviacinių mokymų įstaigą, bet ir vėliau – piloto kasdieniame darbe.

Kaip asmenybės testai susiję su aviacija?

Svarstote, kas visgi yra bendro tarp konkretaus asmens savybių ir mokymų centro? Atsakymas paprastas: kiekvienai profesijai priklauso tam tikrų savybių „rinkinys“. Tų savybių savininkas turi daugiau galimybių pasiekti gerą rezultatą greičiau bei efektyviau, kas ir lemia sėkmę konkrečiame darbe.

Piloto profesija nėra išimtis. Piloto darbe tam tikros savybės gali arba padėti, arba, priešingai, sutrukdyti žmogui siekti karjeros aukštumų šioje srityje dar pirminiame jos etape, t.y. mokymų metu.

Kodėl mokymo įstaigai žinoti jūsų savybes yra svarbu? O gi todėl, kad kiekvieno mokymų centro noras ir tikslas yra paruošti profesionalus, kurie sėkmingai baigę mokslus nedvejoja dėl savo pasirinkimo, o yra įsitikinę, kad piloto kelias yra būtent tai, ko jie trokšta.

Tik įsivaizduokite, kad jūs, arba oro linijų bendrovė, investuojate pinigus ir savo laiką į aviacinius mokymus, jūs baigiate mokslus, išlaikote visus egzaminus, gaunate licenciją, bet vos įsidarbinę prieinate prie išvados, kad šis darbas neteikia jums jokio malonumo. Akivaizdu, kad toks scenarijus netenkintų nei jūsų, nei jūsų darbdavio, nei mokymų įstaigos.

Todėl nepaprastai svarbu yra išsiaiškinti, ar piloto darbas jums tinka, ar ne, dar kelio pradžioje. O kaip gi suprasti, ar žmogus turi tai, ko piloto profesija reikalauja? Būtent į šį klausimą atsakymą pateiks asmeninių savybių testas.

Asmenybės testas – kas tai?

Asmenybės testas yra daugiafunkcinis visos asmenybės vertinimas, kurio pagalba yra analizuojamos žmogaus savybės, gabumai. Tai asmenybės vertinimo priemonė, padedanti geriau suprasti žmogų, identifikuoti jo gebėjimus, nuspėti jo pasitenkinimą norima pozicija. Trumpai tariant, testo rezultatai leidžia nustatyti, kuris profesinis kelias žmogui tinka labiausiai.
Kaip pavyzdį pasitelkime „Profile XT” (PXT) testą. Būtent šis testas yra plačiai naudojamas žmogiškųjų išteklių atstovų kandidatams įvertinti ir atrinkti. Bendrai, asmenybės testas gali būti naudojamas įvairiais tikslais: atrankoms, ugdymui, mokymams ar vadovavimui ir darbuotojų pamainumo planavimui. 20 pagrindinių rodiklių atskleidžia asmens stiprybes ir identifikuoja sritis, kuriose žmogus yra silpnesnis.

Ką asmenybės testas matuoja ir parodo?

PXT testas tiria tris pagrindines sritis ir vertina, ar asmeninės žmogaus savybės tinka pozicijai, į kurią jis kandidatuoja.

Testas vertina tokias sritis kaip mąstymo stilius, elgesio bruožai ir profesiniai interesai. Mąstymo stilius, dar vadinamas mokymosi indeksu, parodo kandidato gebėjimus įsisavinti informaciją skirtingomis formomis, argumentavimo įgūdžius ir pan. Testo dalis, skirta elgesio bruožams atskleisti, vertina darbo aplinkai įtaką darančias charakterio savybes, kaip ryžtingumas, gebėjimas prisitaikyti, vadovavimas, objektyvus vertinimas. Šios savybės svarbios ne tik kasdienėse darbo procedūrose, bet ir neeilinėse stresinėse situacijose. Tuo tarpu, profesinių interesų analizė atskleidžia, kas darbe žmogų motyvuoja ir kas jam labiausiai patinka.

Kokios savybės reikalingos geram pilotui?

Kaip jau aukščiau buvo minėta, geras pilotas privalo turėti tam tikrą savybių „rinkinį“, kad galėtų kokybiškai ir profesionaliai atlikti savo pareigas. Visų pirma, pilotai privalo būti sveiki fiziškai ir turėti tam tikras psichologines savybes, padėsiančias jų darbe.

Žemiau yra pateiktas svarbiausių gero piloto savybių sąrašas:

Ryžtingumas. Pilotas privalo žinoti kaip ir kada reikia vadovauti bei perimti kontrolę. Jis pasitiki savo įgūdžiais ir sugebėjimais, jis pakankamai ryžtingas bet kuriuo reikiamu momentu prisiimti atsakomybę už kiekvieno skrydžio saugumą.

Savęs įvertinimas. Pilotas moka savarankiškai spręsti problemas ir kovoti su savo silpnybėmis. Jis neieško kelio atgal, bet drąsiai prisiima atsakomybę už savo veiksmus ir nuolat tobulina savo įgūdžius.

Pagarba. Jis moka gerbti savo kolegas, skrydžių reguliacijas ir procedūras. Jo prioritetas – elgesys užtikrinantis saugumą ir pagarbą visiems, esantiems lėktuve, kuriuos jis skraidina.

Nuolatinis tobulėjimas. Geras pilotas žino, kad mokymai, ypatingai pakartotiniai mokymai, skirti piloto kvalifikacijos atnaujinimui, yra labai svarbūs, net jeigu jis yra suskraidęs virš 40,000 valandų. Jis niekada nenustoja mokytis ir tobulinti savo įgūdžius.

Sąmoningumas. Jis vertina tuos, kurie turi daugiau patirties ir prašo jų patarimų. Jis mokosi iš kitų tam, kad vykdyti skrydžius saugiai ir atlikti savo darbą dar geriau.

Planavimas. Pirmiausiai, geras pilotas atidžiai planuoja skrydį, vykdo jį pagal numatytą planą, atidžiai seka skrydžio eigą ir vertina saugumą. Esant poreikiui, jis perplanuoja skrydį ir, nutupdęs lėktuvą, išanalizuoja savo darbą, kad sekantį kartą procesas vyktų dar sklandžiau. Iš esmės, pilotas veikia remiantis „planuoti-veikti-tikrinti-analizuoti“ dėsniu.

Tikslumas ir ryžtas. Geras pilotas yra ypatingai atidus ir tikslus, ypatingai kai kalbame apie saugumą ir planavimą. Jis atkreipia dėmesį į detales ir yra pasiruošęs vykdyti skrydžius dažnai bei labai kokybiškai.

Kodėl tai svarbu jums?

Taigi, gero piloto savybės yra aiškios. Dabar belieka išsiaiškinti, ar piloto profesija yra tikrai tai, ko jums reikia. Tai jūs padarysite dar prieš pradėdami mokymus. Testas yra puiki galimybė jums suprasti, ar piloto darbas yra jūsų svajonė. Testas padės surasti atsakymus į sekančius klausimus: Ar galite atlikti šį darbą? Ar būsite laimingi dirbdami pasirinktą darbą? Ar turite reikalingus įgūdžius, ar jūsų požiūris, entuziazmas ir motyvacija yra tinkami šiai profesijai? Ar tikrai turite visa tai, ko reikia tam, kad taptumėte geru pilotu?

Dalintis